Výhody nosenia detí, alebo prečo nosiť naše deti

Pridané: 24.3.2014 23:38:11 Počet zobrazení: 10350

24 Marec 2014

Aké výhody nosenie prináša nám a našim deťom

Vzťah nosenia medzi matkou a dieťaťom začína už v tehotenstve. Dieťa vníma matkine nálady a pocity, počuje tlkot jej srdca, cíti rytmus kolísavých pohybov. Keď potom žena naďalej nosí svoje dieťa na tele v baby šatke alebo vaku, nosenie mu simuluje pobyt v brušku a nosené dieťa pociťuje najvyššiu mieru bezpečia a blízkosti.

Aké sú výhody nosenia detí a dôvody, prečo nosiť naše deti v baby šatke alebo vaku

Dieťa vo vaku

  • S nosením v týchto nosičoch možno začať v ktoromkoľvek veku dieťaťa. Dieťa môžete nosiť už od narodenia. Nezáleží ani na jeho veľkosti. Dieťa nemôže byť príliš malé alebo veľké, môže byť nanajvýš príliš ťažké, ale v tej dobe už dávno behá po vlastných.

  • Nosené deti menej plačú a sú spokojnejšie, pretože prítomnosť blízkej osoby im vytvára bezpečné prostredie, ktoré znižuje detskú potrebu plakať.

  • Nosením dieťaťa podporujete aj jeho zdravý telesný vývoj. Dieťa je vo vaku alebo v šatke schúlené do prirodzenej polohy (klbka), v ktorej bolo v maminom brušku ešte pred narodením. Látka sa prispôsobí jeho chrbátiku (nenúti ho ležať v neprirodzenej polohe), ale zároveň mu poskytuje dostatočnú oporu. Dieťa nosené na boku má nožičky roznožené v ideálnej pozícii na zdravý vývin jeho bedrových kĺbov.

  • Pozitívne je ovplyvňovaný aj mentálny vývoj dieťaťa. Dieťa je vďaka noseniu v neustálom kontakte so svojím okolím, ale pritom stále zostáva v tesnej blízkosti svojej matky. Takéto spoločné prežívanie podporuje u dieťaťa rozvoj pozitívnych duševných návykov a zároveň umožňuje jeho ochranu pred príliš intenzívnymi alebo stresujúcimi vplyvmi vonkajšieho sveta. Kedykoľvek sa niečoho naľaká, môže sa schúliť k mame alebo otcovi, nadviazať očný kontakt alebo sa pomaznať a je znova dobre.

  • U matiek, ktoré svoje bábätká neustále nosia na svojom tele sa takmer vôbec nevyskytujú popôrodné depresie.

Dieťa v šatke

 • Váha dieťaťa je pri nosení rovnomerne rozložená na ramená, chrbát a boky. To Vám umožní nosiť dieťa veľmi dlhú dobu bez toho, aby ste pociťovali nejakú záťaž.

 • V baby šatke a vaku môžete nosiť deti mnohými rôznymi spôsobmi (to závisí od veku a váhy dieťaťa alebo od dĺžky Vašej cesty).

 • Tieto nosiče umožňujú diskrétne kojenie dieťaťa a zaisťuje dostatok súkromia i na verejnosti. Nemusíte dieťa vyberať von, je podopierané látkou a nikto nemôže vidieť, čo sa vo vnútri vaku alebo šatky deje.

 • Nosené deti menej plačú a sú spokojnejšie, pretože prítomnosť blízkej osoby im vytvára bezpečné prostredie, ktoré znižuje detskú potrebu plakať.

 • S noseným dieťaťom sa stávate oveľa mobilnejší. Nie je potreba voliť trasu prechádzky podľa toho, kde sú alebo nie sú schody, nezaskočí Vás nerovnomerný terén, alebo napríklad príliš úzka ulička na prechod medzi zaparkovanými autami. Aj cestovanie hromadnou dopravou je omnoho jednoduchšie.

 • Baby šatka aj vak sú veľmi ľahké, praktické na skladovanie a jednoduché na údržbu. Okrem nosenia ich môžete využiť ako prebaľovaciu podložku alebo prikrývku.

MÁTE OTÁZKY?

Monika Dankovičová

noseniedeti

+421 908 419 618
Po-Pia - 8.00 -18.00
obchod@noseniedeti.sk

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info