Menu

Aké plienky budem používať

Pridal Pridané 20.03.2014 23:20:21 Počet zobrazení 9139

Ak sa rozhodnete baliť dieťatko do látkových plienok, je vhodné sa zamyslieť nad niektorými otázkami, ktoré vám pomôžu vybrať si vhodný typ plienok.

Aké plienky budem používať

Materiál na plienky

Plienky sa vyrábajú z rôznych materiálov. Vo väčšine sú používané prírodné materiály, avšak kvôli zvýšeniu životnosti plienok býva často ku základnému prírodnému materiálu pridaný malé množstvo umelého vlákna. Zhrniem tie najpoužívanejšie:

  1. Bavlnené - Bavlna je najstarší a najpoužívanejší materiál na výrobu plienok. V mnohých prípadoch sa na výrobu plienok používa bavlna nebielená (režná) alebo dokonca biobavlna. Kvôli lepšej savosti býva absorpčná vrstva bavlnených plienok zložená z viacerých vrstiev látky, avšak viac vrstiev zákonite dlhšie schne. Kvôli lepšej savosti, rýchlejšiemu schnutiu a dlhšej životnosti sa tiež môžete stretnúť so zmesou bavlny a polyesteru.
  2. Bambusové - Bambus je nasiakavejší materiál než bavlna. Takéto plienky nasajú veľké množstvo tekutiny, z tohto dôvodu sú vhodné ako nočné plienky. Počítajte však s dlšou dobou schnutia. Bambus je materiál prirodzene antibakteriálny a je veľmi jemný, bambusové plienky sú veľmi príjemné na dotyk.
  3. Konopné - Hoci majú konopné plienky vynikajúciu saciu schopnosť, ich veľkou prednosťou je aj rýchla doba schnutia. Tieto plienky sú častokrát veľmi štíhle, čo ale nijako neuberá na ich sacej schopnosti. Dieťatko má tak v týchto plienkach veľmi štíhly zadoček. Častokrát sa stretnete so zmesou konope a bavlna. Konopné plienky sú takisto vhodné na noc, alebo na dlhšie prechádzky, kedy bude dieťa dlhší čas v plienke.
  4. Polyester - Tento materiál v podobe fleesu tvorí u viacerých plienok vnútornú vrstvu, ktorá prichádza do styku s pokožkou. Polyesterový flees tvorí tvorí akúsi "dry vrstvu". Prepúšťa tekutinu dovnútra plienky, ale neprepúšťa ju späť. Preto je pri použití plienok s polyesterovým fleesom zadoček Vášho dieťatka vo väčšom suchu. Takéto plienky je vhodné používať na noc alebo na dlhšie cesty, kedy nebudete bábätko dlšiu dobu prebaľovať. Upozornenie - niektoré deti môžu byť alergické na fleece, čo sa prejaví začervenalým zadočkom, preto nekupujte hneď celú sadu takýchto plienok, ale plienky najskôr vyskúšajte. Neodporúča sa pre deti s atopickým ekzémom.

Látkové plienky - použitá tkanina.

Pri výbere plienok sa stretnete s viacerými tkaninami, ktoré sa od seba líšia nielen spôsobom výroby ale tiež sacou schopnosťou. Plienky z týchto tkanín sú veľmi príjemné na dotyk.

  1. Flanel - Klasická tkanina väčšinou z bavlny, upravená česaním, ktorá púšťa jemnulinké chĺpky. Flanel je v porovnaní s ostatnými tkaninami na výrobu plienok najtenší ale vďaka keprovej väzbe je veľmi pevný a trvácny. Pri praní v tvrdej vode a sušení na radiátore môže trocha zhrubnúť, stačí premnúť v rukách na zmäkčenie. (detail)
  2. Froté - Je to trojrozmerná textília, ktorá má na povrchu slučky. Vďaka týmto slučkám vyniká froté vysokou nasiakavosťou, materiál je veľmi príjemný na dotyk. Froté je objemnejšie, jeho objemnosť závisí na veľkosti slučiek. Takisto môže hrubnúť pri praní v tvrdej vode a sučení na radiátore, stačí premnúť v rukách na zmäkčenie.
  3. Úplet - pružný materiál, ľahko sa prispôsobuje telíčku dieťaťa, používa sa výrobu zaväzovacích plienok, vďaka pružnosti sa ľahko prispôsobí telíčku dieťaťa.
  4. Flauš - Je to hrubšia tkanina s objemným, vlasovým povrchom, púšťa veľmi jemné mäkké chĺpky. Plienky z tejto tkaniny majú vysokú saciu schopnosť. Z tohto materiálu sa často vyrábajú aj sacie vkladacie plienky.
  5. Fleece - - Ide väčšinou o pružný úplet, ktorý je na povrchu načesaný do jemného vlasu. Povrch fleecu je veľmi mäkký, vďaka jemným chĺpkom. V súvislosti s plienkami sa používa ako vnútorná vrstva plienky, ktorá má za úlohu odvádzať od zadočka tekutinu. Fleecový materiál časom zožmolkovatie, čomu sa bohužiaľ nedá zabrániť, ale nijako to nebráni funkčnosti výrobku.

Látkové plienky - spôsob zapínania

Plienky je potrebné na dieťatku zapnúť, aby nepadali dole. Existujú štyri spôsoby zapínania plienok:

  1. Suchý zips - presné dotiahnutie plienky na bábätku, najjednoduchšia manipulácia, suchý zips si staršie batoľatá dokážu samé rozopnúť. Pred praním je nutné suché zipsy zapínať, aby sa do nich nezachytávali nitky a vlákna z prania, ktoré skracujú ich životnosť. Suché zipsy by pri správnej opatere mali vydržať na dve deti.
  2. Patentky - Riešia nevýhodu suchých zipsov pri praní, trošku komplikovanejšie zapínanie - musíte sa trafiť patentkou do patentky. Ľudia s väčšími rukami (oteckovia) môžu mať s patentkami problém.
  3. Snapi sponka - výborná vec, pokiaľ sa rozhodnete baliť deti do štvorcových plienok , vhodná pre malé deti, ktoré sa veľmi nepohybujú, dobre drží plienku.
  4. Šnúrky - používajú sa výhradne pri zaväzovacích plienkach. Bábätko zabalíte do plienky a šnúrkou zaistíte.

Aké plienky budem používať?

Napriek tomu, že dnešné látkové plienky majú väčšinou tvar jednorazoviek, môžete sa rozhodnúť aj pre klasické štvorcové plienky. Výber plienok je v dnešnej dobe veľký, je možné si vybrať z viacerých druhov plienok:

    1. Klasické štvorcové plienky - sú to štvorcové alebo obdĺžnikové plienky. Je vhodné naučiť sa sklady (novorodenecký sklad, sklad Na draka). Tieto sklady je vhodné zafixovať snappi sponkou - plienka bude na dieťatku dobre držať a stolica sa tak ľahko nedostane až k vrchným nohavičkám. Na plienky je nutné použiť vždy vrchné nohavičky. Napriek zaužívanej tradícii, plienky sa žehliť nemusia.
    2. Nohavičkové plienky- sú medzi mamičkami najpoužívanejšie, tvarom sú rovnaké ako jednorazové plienky. Zapínajú sa na suchý zips, patentky, alebo snapi sponku. Okolo nožičiek a u niektorých systémov aj v okolí bruška a chrbta sú všité gumičky, vďaka ktorým plienka pevne obopína nožičky a telíčko dieťaťa a neprepustí stolicu dieťaťa k vrchným nohavičkám. Aj pri tomto druhu plienok sú nutné vrchné nohavičky. Manipulácia s tými to plienkami je veľmi jednoduchá počínajúc zabalením dieťaťa, cez pranie a vešanie. Treba počítať s dlhším schnutím oproti klasickým štvorcovým plienkam.
      1. Jednoveľkostné - jedna plienka rastie spolu s dieťaťom a vydrží od narodenia až po nočník, investujete teda len raz, na začiatku prebaľovania - sú ekonomickejšie. Plienky sa viac opotrebujú. Keďže sa používajú celé prebaľovacie obdobie - vydržia zhruba na dve deti. Na novorodencovi môžu pôsobiť jednoveľkostné plienky objemne.
      2. Viacveľkostné - pôsobia na dieťatku krajšie - nemá v nich taký objemný zadoček, dobre sedia, keďže sú určené len pre istý rozsah váhovej kategórie. Vďaka tomu, že ich nepoužívame celé prebaľovacie obdobie, budú zachovalejšie. Nevýhodou je, že investícia do týchto plienok je vyššia, keďže musíte kupovať 2-3 rôzne veľkosti, podľa značky, ktorú si vyberiete.
    3. U nohavičkových plienok existujú dve varianty nad ktorými budete musieť porozmýšľať:



  1. Zaväzovacie plienky - Tieto plienky sú anatomicky tvarované - sú vykrojené v oblasti nožičiek . Samotné plienky sajú menej, preto je potrebné použiť ešte saciu plienku (napr. poskladanú štvorcovú plienku alebo viacvrstvú plienku). Pomocou šnúrok potom plienku zaviažete okolo telíčka dieťaťa. Obrovská výhoda týchto plienok je veľmi rýchle schnutie. Aj na tieto plienky sú potrebné vrchné nohavičky. Plienky sa nežehlia.
  2. Kapsové plienky - skladajú sa z dvoch vrstiev medzi ktoré je potrebné vložiť saciu plienku. Plienka sama o sebe je len akým si obalom, bez dodatočnej sacej vrstvy nebude fungovať. Kapsová plienka samotná rýchlo schne, vnútorná vrstva, ktorá sa dotýka zadočka je väčšinou z fleesu, ktorý zabraňuje spätnému prenikaniu vlhkosti a tak zadoček dieťaťa je v suchu. Výhodou väčšiny kapsových plienok je ich štíhlosť, na väčšinu plienok už nepoužívate vrchné nohavičky.
  3. Plienky All-in-one - všetko v jednom - najluxusnejšia verzia látkových plienok. Tieto plienky majú integrovanú vonkajšiu nepremokavú vrstvu, takže nie je potrebné používať vrchné nohavičky - tie sú už súčasťou plienky. Do týchto plienok nie je nutné dodatočne vkladať sacie plienky, majú integrované savé jadro.
  4. Sacie vkladacie plienky - aj keď nie sú plienkami v pravom slova zmysle, k plienkam nerozlučne patria. Zvyšujú saciu kapacitu plienok, nap. kapsové plienky bez takýchto sacích plienok fungovať nebudú.

Vrchné nohavičky

Vrchné nohavičky sú neodmysliteľnou súčasťou látkových plienok. Ich úlohou je zabrániť preniknutiu vlhkosti z plienky na oblečenie. Záleží na Vás, ako sa rozhodnete, niektoré mamičky druhy nohavičiek kombinujú, iné preferujú len PUL alebo vlnené. Viac o nich sa dočítate na nasledovných riadkoch:

Polyuretanové (PUL) nohavičky

Majú na rubovej strane polyuretanový záter, alebo membránu. Neprepúšťajú vodu, ale zároveň sú čiastočne priedušné - PUL záter prepustí molekuly vzduchu, ale nie molekuly vody. Najlepšie ochránia pred prepustením vlhkosti, až pri skutočne veľkej vlhkosti môžu prevĺhať okolo lemov. Nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť, môžu sa prať spolu s plienkami na 60oC, veľmi rýchlo schnú.

Vlnené nohavičky

Najzdravšia varianta prebaľovania, sú 100%priedušné. Vo vlnených nohavičkách sa zadoček dieťaťa nezaparí ani v horúcom lete. Na vlnené nohavičky nie je vhodné obliekať tesné oblečenie - v mieste väčšieho tlaku by nohavičky mohly prevĺhať. Vlnené nohavičky sú vhodné minimálne na noc, kedy je dieťa dlhú dobu v plienke. Nevýhodou týchto nohavičiek je náročnejšia údržba - vlnu je potrebné prať jemne v rukách a impregnovať lanolínom, aby nezačali pretekať, nohavičky z vlny veľmi dlho schnú. Na druhej strane - nie je nutné ich prať tak často, vlna má samočistiacu schopnosť, po použití stačí nechať len prevetrať do ďalšieho použitia. Potreba prania je zhruba 1x za 2-4 týždne. Perú sa a impregnujú až keď sú špinavé, sú cítiť močom alebo prekajú. Veľmi dlho schnú - niekedy až 3 dni, sú trošku objemnejšie. Pozor - niektoré deti môžu byť alergické na lanolín, ktorým sú vlniačiky naimpregnované.

Fleecové nohavičky

Sú veľmi dobre priedušné, veľmi ľahká údržba. Je možné ich prať v práčke, ale treba si uvedomiť, že fleece sa žmolkuje. Na funkčnosť nohavičiek žmolky nemajú vplyv. Pri praní spolu s plienkou sa na nich zachytávajú jemné vlákna z plienok, preto je vhodné ich radšej prať v rukách. Výhoda týchto nohavičiek je veľmi rýchle schnutie. Rovnako ako vlniačiky môžu aj fleecové nohavičky pri väčšom tlaku prevlhnúť, preto sú zvlášť vhodné pre ešte nesediace bábätká.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať